Mit tegyek, ha bekövetkezik egy baleset?

Előzetesen annyi, hogy az adott ország segélyhívó számait tartsa könnyen elérhető helyen, hogy szükség esetén haladéktalanul intézkedni tudjon. Ha bekövetkezett a baleset, lehetőleg kérjen rendőri intézkedést. Vannak országok, mint pl. Horvátország, Románia, Csehország, stb. ahol minden balesethez rendőrt kell hívni. Ne mozdítsa el az autót, és ne hagyja el a helyszínt addig, amíg erre a hatóság képviselője engedélyt nem ad, kivéve azt az esetet, ha személyi sérülés ezt indokolttá teszi.

Ne írjon alá, és a felelősség bizonyítására ne fogadjon el semmi olyan idegen nyelvű iratot, amelyet nem ért, vagy nem tud lefordítani. Nagyon fontos, hogy töltse ki a másik féllel közösen a kék-sárga európai baleseti bejelentőt, aminek szintén kell lennie a kocsiban, és ennek egyik példányát őrizze meg. Tisztázza, hogy a másik félnek van-e, és ha igen, melyik biztosítónál érvényes biztosítása, jegyezze fel kötvényszámát. Ha a hatósági eljárás súlyosan sérti érdekeit, kérjen segítséget a nagykövetségtől vagy a konzuli szolgálattól. Ha ön a károkozó, jegyezze fel a károsult adatait, illetve adja meg a saját személyi adatait a másik félnek. Ha ön a károsult, feltétlenül jegyezze fel a másik fél személyi és biztosítási adatait. Az ott megszerzett adatok később a kárrendezést nagymértékben gyorsíthatják. 

Az autó feltörés vagy lopás esetén mindenképpen a rendőrségtől kell segítséget kérnie. Az intézkedésről, a keletkezett károkról, az eltűnt holmikról feltétlenül kérjen jegyzőkönyvet, mert kártérítési igényét másképpen nem fogja tudni érvényesíteni. Hazaérkezés után 8 napon belül be kell jelenteni az eseményt a biztosítónak. Ez a tulajdonos dolga, de előfordulhat, hogy az Ön együttműködésére is szükség lehet. Arra számítson, hogy amíg nem bizonyosodik be egyértelműen, hogy ki lesz a kárviselő fél, a kár nagyságától függően a bérbeadó a kauciót részben vagy teljes egészében visszatarthatja. A biztosítási ügyintézés rendkívüli lassúsága miatt ez akár több hónapot is jelenthet

Vissza